Feb 222013
 

CVS022013

CVS

4 Diet Coke 12 pk @ $ 3.75 = $15.00 [Earn $5 ECB WYB $15]

2 Sparkle paper towels @ $5.00 = $10.00 – [2] $1.00/1 = $8.00 or $4.00 each [Earn $2 ECB WYB 2]

2 Gain soap @ $1.00 = $2.00 – $1.00/2 CVS = $1.00 or $0.50 each

3 Nivea Men’s body wash @ $3.88 = $11.64 – [3] $2.00/1 - $3/$10 CVS = $2.64 or $0.88 each

2 Clean and Clear face wash @ $4.79 = $9.58 – [2] $1.00/1 = $7.58 or 3.79 each [Earn $10 ECB WYB 3]

Clean and Clear lotion @ $7.49 – $1.00/1 = $6.49 [Earn $10 ECB WYB 3]

Febreeze candle $2.99 – $1.00/1 = $1.99 [Earn $5 Savings Star WYB $20, other transaction here ]

2 John Frieda conditioning spray @ $7.49 = $14.98 – $3.00/2 – 20% CVS = $9.98 [Earn $5 ECB WYB $15]

Total Spent $29.36 [Used $25.50 ECB]

Total Saved $71.09 or 71% [Earned $28 ECB + $5 Saving Star]

Randalls 022213

Randall’s

2 Gatorade 8 packs @ $5.00 = $10.00 – $2.00/2 = $8.00 or $4.00 each

2 McCormick Taco seasoning @ $1.00 = $2.00 – $1.00/2  = $1.00 or $0.50 each

McCormick Chili seasoning $1.00

2 Yopa greek yogurt @ $1.00 = $2.00 – [2] $1.00/1 = FREE

Planter’s peanut butter $2.99 – $0.40/1 = $2.19

Amy’s Bowls $3.99

Bananas $0.49

Potatoes $1.74

Total Spent $19.07

Total Saved $11.16 or 38%

HEB

3 Nestle chunk morsels @ $2.26 = $6.78 – $1.00/2 – B2G1 HEB = $3.52 or $1.17 each

Total Spent $3.52

Total Saved $3.26 or 48%

To wrap it up, my totals for this week’s trips were:

Total Spent $51.95

Total Saved $85.51 or 62% [Earned $28 ECB and $5 SavingStar]

I would love to see what you were able to pick up this week! Please leave a link or your matchups in the comments!

 Posted by at 10:13 am
Feb 012013
 

Happy Month of LOVE!

This week was rough on me, so I made a LOT of homemade recipes that were all pretty delicious. I recommend you make this delicious stuffed shell recipe!

I went to HEB this week, but the bulk of my trip consisted of apples, onions and lots of green things, about $40 worth. That makes for a pretty boring picture and write up, but I don’t want you to assume we sustain our healthy lifestyle with yogurt, pizza and fruity pebbles.

Kroger 020113

Kroger  [* denotes price after 10/$5 sale]

20 Yoplait yogurt cups @ $0.50 = $10.00 -[ 3] $0.40/6 = $8.80 [Earn $2 Catalina]

Egg Beaters Whites only $2.99 – $2.99 eCoupon = FREE!

Minute Maid Orange Juice $2.29*

2 Red Baron Pizza singles @ $1.99* = $3.98 – [2] $0.50/1 = $2.98 or $1.49 each

Post Fruity Pebbles $1.49* – $1.25/1 = $0.24!

3 Jello Pudding packs @ $1.19* = $3.57 – $1.00/1 – $0.80/2 = $1.77 or $0.59 each

2 Reach Floss @ $0.45* = $0.90 – $1.00/2 = $0.10 MM!

Dove Men body wash $2.99* – $2.00/1 – $2.00 eCoupon [YMMV, usually both will not come off] = $1.01 MM!

Total Spent $12.96

Total Saved $30.80 or 70% [Earned $2 Catalina]

CVS020113

CVS

3 Febreeze Set & Refresh @ $2.99 = $8.97 – $3.00/3 = $5.97 or $1.99 each [Earn $1 ECB WYB 1, Limit 10]

2 Febreeze candles @ $2.99 = $5.98 - [2] $1.00/1 = $3.98 or $1.99 each [Earn $1 ECB WYB 1, Limit 10]

3 Advil [candy] Coated Tablets @ $4.99 = $14.97 – [3] $1.00/1 = $11.97 or $3.99 each [Earn $4 ECB WYB 2, Limit 1][$6 Pfizer MIR WYB 3]

John Frieda Foam Color $12.99 [Earn $5 ECB WYB $15, Limit 2]

John Frieda travel shampoo and conditioner @ $1.49 = $2.98 [Earn $5 ECB WYB $15, Limit 2]

Total Spent $5.89 [Used $5/$30, $6 ECB and $5.49 gift card]

Total Saved $31.55 or 73% [Earned $9 ECB + $6 MIR]

 Randalls 020113

Randall’s

5 Diet Coke 12 packs @ $6.29 = $31.45 – B2G2+1 J4U = $12.58 or $2.51 each

Smuckers Jam $2.99 – $0.50 J4U = $2.49

3 DiGiorno Pizzas @ $3.88 = $11.64 – B2G1 J4U [took off $6.99] = $4.65 or $1.55 each!

Oscar Meyer sandwich meat $4.29

Milk $1.99

Bananas $0.99

Total Spent $28.03

Total Saved $36.39 or 57%

To wrap it up, my totals for this week’s trips were:

Total Spent $46.88 [+~$40]

Total Saved $98.74 or 68% [Earned $2 Catalina, $9 ECB and $6 MIR]

I would love to see what you were able to pick up this week! Please leave a link or your matchups in the comments!

 

 Posted by at 10:09 am
Jan 112013
 

 

Frugal Friday 011113Wal-Mart

Green Apple Chaptick $0.98 [earn $1.00/1 Ibotta]

Pillsbury Wafflers $2.32 [earn $1.00/1 Ibotta]

Rice Krispy Treats $2.38 [earn $1.00/1 Ibotta]

Special K $2.88 [earn $1.00/1 Ibotta]

Total Spent $8.56

Total Saved: $0 [Earned $4.00 Ibotta]

Target

Finish Gel pacs $ 3.99 – $2.15/1 = $1.84

3 Betty Crocker Gingerbread cookie mix @ $0.20 = $0.60 – $0.40/1 = $0.20 or $0.07 each!

Simply Orange juice $3.00 [earn $1.00/1 Ibotta]

Neosporin + Pain $4.19 - $2.00/1 – $0.50/1 Target = $1.69 [earn $1.00/1 Ibotta]

Neosporin Original $6.69 – $2.00/1 – $0.50/1 Target = $4.19 [earn $1.25/1 Ibotta]

Pop-Tarts Mini Crisps $2.45  [earn $1.00/1 Ibotta]

Cup for my Sweet C $1.99

Total Spent $15.31

Total Saved $13.86 or 48% [Earned $4.25 Ibotta]

HEB

2 Jimmy Dean Delights @ $3.48 = $6.96 – [2] $2.00/1 = $2.96 or $1.48 each

Yoplait FridgePack $3.48 – $1.00/1 HEB = $2.48 or $0.31 cup

HEB Mini Crescents $3.38 – $1.00/1 HEB = $2.38

French Bread $1.99

HEB Sour Cream $0.79

Louisiana Red beans and Rice mix $2.33

Chappel Hill sausage $3.00

Total Spent $15.93

Total Saved $6.79 or 30%

CVS

3 Coke 12 packs @ $3.33 = $10.00 – 1 FREE from MyCokeRewards [took off $4.99] = $5.01 or $1.67 each [earn $0.75 Ibotta, Diet Coke + Coke Zero]

Neosporin Essentials Trial Pack $12.00 – 2.00 = $10.00 [$12 MIR] = $2 MM!

Total Spent $15.42

Total Saved $16.35 or 51% [Earned $1.50 Ibotta + $12 MIR]

Walgreens

KY Brand Yours + Mine $15.99 – $5.00/1 = $10.99 [$10 MIR] = $0.99!

Pop Tarts $2.79 [earn $1.00/1 Ibotta]

Total Spent $9.69 [Used $5 RR]

Total Saved $11.10 or 53% [Earned $1.00 Ibotta + $10 MIR + $25 Restaurant.com voucher from Catalina machine WYB select KY]

To wrap it up, my totals for this week’s trips were:

Total Spent $64.91

Total Saved $48.10 or 43% [Earned $10.75 Ibotta, $22 MIR and $25 Restaurant.com voucher]

I would love to see what you were able to pick up this week! Please leave a link or your matchups in the comments!

 Posted by at 10:42 am
Nov 302012
 

TOMORROW is DECEMBER, people! Can you believe how fast this year has just flown by?! I can’t because I turn 30 in 49 days and want to savor every moment of my 20′s, my youth. Heh.

This week I felt like this:

Cracker Jacks

Which explains why I have to post this…

Put up ALL the Groceries

…because I was putting away my last box of diet coke and remembered to take a picture – yea, that’s not happening now. I have not been to the grocery store for normal “people who aren’t living on the stock pile” food in about 2 weeks, so I figure it’s about time. When your sick, the last thing you care about is a coupon or a deal, am I right? The stores pretty much owned me, but I now have 5 chocolate bars and 2 pints of Blue Bell ice cream to devour when my tummy stops rumbling. Without further ado, the matchups~>

HEB

4 DiGiorno Pizzas @ $3.50 = $14.00 – 2 $1.00/2 = $12.00

Dreyer’s Ice Cream $3.50 – FREE WYB 3 DiGiorno pizzas [took off $4.00] = -$0.50!

Yoplait Fridge Pack $ 3.78

2 Blue Bell Ice Cream Pints @ $1.58 = $3.16

Heavy Whipping Cream $2.18

Toblerone Chocolate bar $1.98 – $0.45 = $1.53

3 Ramen Noodles @ $0.17 = $0.51

Milk $1.98

2 Velveeta Shells @ $1.98 = $3.96

HEB Fruit Twists $2.27

Spoons $1.48

Pepperidge Farms Cracker Chips $2.50 = $1.00/1 = $1.50

Lacey cookies $2.98 – $1.00/1 = $1.98

Blackberries $1.77

2 Avocados $1.00

Cucumber $0.68

2 Hershey Bars @ $1.29 = $2.58

2 Reese Cups @ $1.29 = $2.58

I have $1.60 in coupons that I have no idea what they are to. Awesome.

Total $48.15

Total Spent $40.10 [used $5/50 from Facebook and my $15 reward card from PG]

Total Saved $24.26 or 34%

Randall’s

2 Betty Crocker Cookie Mixes @ $2.99 = $5.98 – B1G1 = $2.99 or $1.50 each

Bisquick $3.00 – $0.50 J4U – $0.40/1 = $1.70

Chees-It Crackers $2.50

Ritz Crackers $2.99 – $1.00/1 J4U = $1.99

4 Diet Coke @ $3.29 = $13.16

Snyder’s Dipped Pretzels $3.00

Florida’s Natural Orange Juice $3.00

Hormel Pork Roast $5.99 – $1.00/1 Peelie = $4.99

Bananas $0.99

2 Salad kits @ $2.50 = $5.00

Total Spent $40.41

Total Saved $29.04 or 42%

I also went to Walgreen’s on Monday, it was not a glamorous trip – me, Sprite Zero and Pepto chewies. I don’t even know where I put the receipt, but you get the idea, right?

I would love to see what you were able to pick up this week! Please leave a link or your matchups in the comments!

 Posted by at 10:00 am
Nov 022012
 

So, this weekend I am headed out of town to spend some quality shopping time with my BF, her mom and my mom. That being said, I really do not care what is in the pantry since I will not be cooking at all this weekend. I do feel, however, that with Daddy cooking this weekend, I should get some fruits and a veggie to supplement the possible Chick-fil-a and pizza meals, you know what I mean?

Randall’s

Nescafe Memento Singles $3.49 – $1.00/1 = $2.49 [Have you tried these yet? Oh my gosh, if not, getcha some!]

2 Libby Pumpkin @ $1.67 = $3.34

2 Carnation Evaporated Milk @ $1.00 = $2.00 – $1.00/2 WYB 2 Libby Pumpkin = $1.00 or $0.50 each

2 Swanson’s Chicken Broth @ $2.99 = $5.98 – B1G1 = $2.99 or $1.50 each

2 Lucerne Cheese @ $5.99 = $11.98

2 Jimmy Dean Ground Sausage [Not pictured] @ $4.99 = $9.98 – B1B1 = $4.99 or $2.50 each

Apple $1.39

Bananas $0.68

Strawberries $2.99

Spaghetti Squash $2.20

Total $34.05

Total Saved $19.17 or 36%

I would love to see what you were able to snag this week! Please leave a link or your matchups in the comments!

 Posted by at 10:00 am
Oct 262012
 

It’s back! After a long hiatus, Frugal on Friday is back.

This week I have only had time to shop at Randall’s, however, I have a great deal at CVS ready to go for next week that I’m pretty pumped about! So let’s just call this “easing back into” Frugal on Friday, shall we?

Frugal on Friday 10/26/12

5 Diet Coke 12pk @ $5.99 = $29.95 – B2G2 Sale – $9.60 J4U = $8.37 or $1.67 each

2 Sara Lee Bread @ $2.99 = $5.98 – $ B1G1 = $2.99 or $1.50 each

4 Hostess Muffins @ $4.29 = $17.16 – B1G1 = $8.58 or $2.14 each

Dole 16 ct Fruit Cups $7.99 – $2.99 J4U = $5.00

Blackberry Preserves $1.99

4 Nestle Snack Size treats @ $4.99 = $19.96 – B4Pay $2 each – $0.50/2 = $7.00 or 1.75 each

Quaker Oatmeal Melody $1.49 – $0.50/1 = $0.49

3 Reynolds Parchment Paper @ $2.99 = $8.97 – B2G1 - $0.50/1 – $1.00/2 – $1.00 J4U = $2.98 or $0.99 each

Spoons $0.99

Ore Ida Tater Tots $2.99 – $0.67 J4U Personalized – $1/1 J4U = $1.32

2 Simply Potatoes Hash Browns @ $2.79 = $5.58 – B1G1 = $2.79 or  $1.39 each

Milk $1.99 – $0.50 J4U = $1.49

Puff Pastry Sheets $3.99

Yoplait Yogurt 8 pack $4.49

Yoplait Simplait Yogurt $0.89 – 0.30/1 = -$0.01 [this coupon actually took off on the 8 pack instead of this single cup]

Total $54.06

Total Saved $63.45 or 55%

Now, it is time for you to share all of your amazing trips from this past week!



 Posted by at 11:04 am
Feb 022012
 

Cellfire Groundhog Day Promotion

Log in to your Cellfire account today to see if you are one of the 202 lucky winners of an Amazon.com gift card or Kindle Fire! How cool is that?

New to Cellfire? It is a digital coupon site that loads your chosen coupons automatically to your store card. Once in the store, just scan you card at checkout and the coupons will come off like a regular coupon, easy peasy.

Let me know what you score!

UPDATE: BWAHAHA, look at what comes up if you aren’t a winner. I’m so glad I didn’t have a drink because it would have been everywhere! Happy Groundhog Day, here’s to 6 more weeks of winter… unless you’re in Houston, in which case you can probably slip on the swimsuit already. SO. HOT.

Groundhog Day

 Posted by at 8:26 am
Nov 192011
 

This morning I cruised on over the Randall’s and HEB after a tortuous 10-miler with my running buddy. I am preparing for My C to get her braces on Monday, so you will notice lots of smoothie and soft foods in the mix. Since I did two huge trips I will point out the great deals with coupons and leave the rest for show. You can bet you bottow dollar I purchased Diet Coke [B2G2 at Randall's] and bread [$1.88 at HEB], but they did not make it to the photo shoot, I was too pooped for fitting them in.

November 19 Shopping

Randall’s

2 Dole Pineapple Chunks @ $1.25 = $2.50 – $0.50/2 = $1.50 or $0.75 each!

5 Swanson Chicken Broth @ $0.75 = $3.75 – $0.50/5 = $2.75 or $0.55 each!

2 Gatorade 8 packs @ $4.99 [WYB 2] = $9.98

2 Pillsbury Pie Crust @ $2.50 = $5.00 – $1.02 In Ad – $0.50/2 Ecoupon – $0.50/2 = $2.48 or $1.24 each!

Duracell Coppertop Batteries $6.99 – $3.00 In Ad – $1.00/1 = $3.99!

Hostess Donettes $1.79 In Ad

2 Marzetti Simply Dressed Dressing @ $2.50 = $5.00 – [2] $2.00/1 = $1.00 or $0.50 each!

Total Spent $46.97

Total Saved $47.71 or 51%

HEB

2 Kraft Shredded Cheese @ $2.48 = $4.96 – [2] $1.50/1 = $1.96 or $0.98 each!

Imperial Redi Measure Light Brown Sugar $1.88 – $0.55 = $1.33!

3 Werther’s Originals Caramels @ $1.98 = $5.94 – B1G1 In Store – $1.00/2 = $2.96 or $0.98 each!

2 Idahoan Potatoes @ $0.84 = $1.68 – Free from All You – Free Cat = FREE!

Boursin Spreadable Cheese $3.48 – $1.00/1 = $2.48

Stacys Pita Chips $3.48 – FREE In Store = FREE

Total Spent $48.14

Total Saved $20.74 or 30%

To wrap it up, my totals for this week’s trips were:

Total Spent $95.11

Total Saved $68.45 or 42%

Now, it is time for you to share all of your amazing trips from this past week!


 Posted by at 1:49 pm
Oct 212011
 

TGIF, Friends! How was your week? Our’s was just peachy, we went to have dinner with our daughter on Tuesday at our favorite eatery and we chatted about very serious stuff like Halloween and why zombies should wear suspenders. I told you it was serious. Wish you were there! This weekend our boys have a baseball tournament out of town, so we will be packing lunches and taking snakes snacks to stay within budget this month. What is better at a ball game that a nice PB and J? Ok, a hot dog, probably. Oh, I am so ready for the weekend – come on 5 o’clock!

Did you hear? I have one Christmas recipient complete and another almost there, all I can say at the moment is that it is Sooner related. Yay!

Next week marks my company’s fiscal year end, so if you don’t hear from me, I am probably hiding under my desk or have run away - you are fully warned. Now, on to shopping!

WalgreensWalgreens 10/21

Airwick Freshmatic $7.99 – $4.00/1 = $3.99 [Earn $3 RR WYB 1, Limit 1]

2 Chip’ins Popcorn Chips @ $1.99 = $3.98 – [2] $1.00/1 = $1.98 or $0.99 each

Schick Hydro Razor $8.49 – $5.00/1 = $3.49 [Earn $4.50 RR WYB 1, Limit 1]

Nestle Butterfinger Pumpkin $0.59 [filler]

Total $10.47

Total Spent $7.47 [used $3.00 RR]

Total Saved $26.10 or 78% [Earned $7.50 RR for future use]

CVSCVS 10/21

2 Nexxus Products @ $10.79 = $21.58 [Earn $10 ECB WYB $20, Limit 2]

2 Goldfish @ $1.50 = $3.00 [Earn $10 GC WYB $30, Limit 5]

2 Coke 2L Bottles @ $1.50 = $3.00 [Earn $10 GC WYB $30, Limit 5]

2 Mars [Twix, Snickers] Fun Size @ $2.50 = $5.00 – $1.00/2 CVS Coupon – $1.50/2 = $2.50 or $1.25 each [Earn $10 GC WYB $30, Limit 5]

Wisk Detergent $4.99 – $2.00/1 = $2.99 [Earn $10 GC WYB $30, Limit 5]

Total $33.45

Total Spent $20.45 [used $13.00 ECB]

Total Saved $28.40 or 57% [Earned $10 ECB for future use]

Randall’sRandalls 10/21

4 Diet Coke 12pk @ $5.99 = $23.96 – B2G2 Sale = $11.98 or $2.99 each

Nabisco Chips Ahoy $3.99 – FREE with B2G2 Sale = FREE

Safeway Peanut Butter $2.50

Snuggle Fabric Softener $3.99 – $0.75/1 = $3.24

Chopped Spinach $1.59

Pillsbury Cinnamon Rolls $1.99 – $0.30/1 = $1.09

8 Yoplait Yogurt cups @ $.60 = $4.80 – $0.50/8 – $0.40/6 loadable = $3.00 or $0.37 each

Open Nature Ice Cream $4.99 – FREE mailer = FREE

3 Glade products @ $1.99 = $5.97 – $1.00/1 – $1.00/2 = $3.97 or $1.32 each

Brita Filter Water Pitcher @ $18.99 – $5.00/1 In Ad – $5.00/1 = $8.99

Hostess Twinkies $2.49 – $0.50/1 = $1.50

Nature’s Own Honey Wheat bread $2.00

Open Nature Organic Chicken Breast $4.67 – 30% Clearance = $3.27

Whole Fryer Chicken @ $0.77/lb = $2.96

Lucerne Shredded Cheese $2.00

Lucerne Milk $1.99

Nature Sweet Tomatoes $1.00

Apple $0.89

Bananas $1.15

Total $56.43

Total Saved $62.99 or 54%

Shopping 10/21To wrap it up, my totals for this week’s trips were:

Total Spent: $84.35

Total Saved: $117.49 or 58% [Earned $7.50 RR and $10 ECB for future use]

Now, it is time for you to share all of your amazing trips from this past week!



 Posted by at 8:00 am
Sep 162011
 

Wow – Week 10 ALREADY! That is so Sweet! I only hit up PetSmart and Randall’s this week, mostly because I was too busy being busy or lazy. I have ECB expiring next week – so I will be sure to hit up CVS next week!

This week I focused my energy on our pantry staples: Diet Coke, Bread, Jelly and Rawhides.

PetSmart

PetSmart 9/16

BilJac Select Adult Dog Food $16.99 – FREE from BzzAgent

Dentley’s Rawhide Chips $5.99 with card

Dentley’s Rawhide Strips $3.33 – $2.00/1 = $1.33

Total Spent $7.85

Total Saved $21.65 or 73%

Randall’s

randalls0916
4 Diet Coke 12 Packs @ $5.99 = $23.96 – B2G2 = $11.98 or $2.99 each

2 Snack Art Chips @ $2.99 = $5.98 [FREE WYB 4 Select Coke Products]

2 Hungry Jack Mashed Potatoes @ $1.00 = $2.00

2 Safeway Blackberry Preserves @ $1.89 = $3.78

2 Pop Secret Popcorn @ $2.50 = $5.00 – $2.02 In Ad – $0.50/2 = $1.98 or $0.99 each

5 Bush Beans @ $0.89 = $4.45 – $1.00/5 = $3.45 or $0.69 each

2 Twix @ $1.19 = $2.38 – [2] FREE from Sweepstakes= 2 FREE

2 Knorr Seasonings @ $1.59 = $3.18

2 Prego Pasta Sauce @ $2.39 = $4.78 – $1.20 In Ad – $.40/2 = $1.78 or $0.89 each

3 Mission Artisian Tortillas @ $1.99 = $3.98 – [2] $1.00/1 = $1.98 or $0.99 each

2 Hefty Plates @ $1.99 = $3.98 – $2.00 In Ad – $0.55/2 = $1.43 or $0.71 each

Lucerne Yogurt 6 Pack $2.39 – $0.20 In Ad = $2.19

Yoplait Yogurt 4 Pack $2.29 – $0.50/1 = $1.29

Hostess 100 Calorie Pack $2.49 – $0.50/1 = $1.49

Advil $4.39 – FREE = FREE

Mrs. Baird’s Bread $1.99

Open Nature Organic Chicken Breast $4.50 – 50% Clearance = $2.25

Bananas $0.96

Mushrooms $1.50

Total Spent $44.53

Total Saved $54.32 or 56%
september16

To wrap it up, my totals for this week’s trips were:

Total Spent: $52.38

Total Saved: $75.97 or 59%

Now, it is time for you to share all of your amazing trips from this past week!


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 Posted by at 8:00 am