Sep 162010
 

I made a quick run to Kroger during lunch because of a sweet deal on Libby’s canned veggies. Here is my break out:

12 cans Libby’s veggies @ $0.50/each = $6.00 – 4 $1/3 cans = $2.00/12 or $0.16 each

4 Uncle Ben’s Whole Grain White rice @ $1.50/each = $6.00 – 2 B1G1 IP - 1 $1/2 = $2.00/4 or $0.50 each

2 Sobe @ $1.00/each = $2.00 – 1 FREE mailer = $1.00

Ducolax (donate) closeout @ $6.41 – $8.00 IP = -$1.59

2 Your Life Vitamins @ $8.99/each = $17.98 – Kroger B1G1 sale – 2 $3.00/1 = $2.99 or $1.49/each

2 Cheetos Puffs @ $1.66/each = 3.32 – 2 $0.50/1 hangtags + FREE Sierra Mist = @ 1.32 or $0.66/each + FREE Sierra Mist

Pam Cooking Spray $2.39 – $0.35/1 = $1.34

Dole shredded lettuce $1.00

Onions $.99/lb

Total Spent $8.99

Total Saved $54.13 or 84%

Seeing as we are going out on a trip this weekend, our girls will probably rush through our stash of Cheetos and fresh green beans, so it’s always good to be over prepared. And, you never know when a hurricane will hit and all you have left is succotash, ech.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 Posted by at 2:16 pm

  2 Responses to “Quick Kroger run for Libby’s canned veggies”

  1.  

    I LOVE reading your coupon saving stuff!!! It is the best when you get an awesome deal :) Do you do the grocerygame.com??

    •  

      I did GG for about 3 years and just turned it off; I find the same info through the blogs I follow. But for a girl on the go with a cute E in tow, I think GG is the perfect idea!

Leave a Reply to Courtney Webb Cancel reply

(required)

(required)


*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>